Results 1 to 3 of 3

Konu: Sana Enstrumanlar Hakkındaki Yazım Yakında Yayında Olacak. (Yorumlarınızı bekliyorum)

Yeni
    Katılım Tarihi
    Aug 2012
    İletiler
    55
    Thanks
    0

Exclamation Sana Enstrumanlar Hakkındaki Yazım Yakında Yayında Olacak. (Yorumlarınızı bekliyorum)

DisLike

0
    ' Sanal Enstrumanlar '

Sağdan soldan işittiğim , Youtube ' den edindiklerim ve kendim yorumlayarak elde ettiğim bilgileri sunacağım size.

Teklonojinin gelişmesiyle müzikte de büyük değişimler yaşandıgını .Görebiliyoruz , duyabiliyoruz.
    Yeni yeni programlar , yeni yeni iş imkanları ortaya çıktı.
    Öncelikle kendimi tanıtmam gerekirse ;
    Cengizhan YAVUZER . 19 ' a girmek üzereyim. Yaklaşık 6-7 aydır orchestral müzikle uğraşıyorum.
    Bu tarzda ilerlemek gerçekten çok zor. Bu konuda emin olabilirsiniz. Topluluk seslerini ayrıştırma , neyin nerde kullanıldıgını daha iyi anlamak için
    sürekli dinlemeniz gerekebiliyor. Elimden geldiği kadar , boş vakit buldukça ben de Epic Orchestral Mixler dinliyorum.

Teklonojinin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni yeni meslekler arasında ' Ses Mühendisliği ' ve ya ' Studio Müzisyenleri ' gibi kendi tanımladığım meslekler var..
    Öncelikle kendi savunduğum bir görüş var onu paylaşıyım..

' Kullandığınız program önemli değil. İçinde kullanacağınız ses ve ses kütüphaneleri önemli '
    Bana yüksek kesimlerden gelen sürekli bir uyarı ' Cubase , Reason , Logic Pro gibi programlara geç '
    Yukarda da bahsettiğim gibi kullanacağınız ses ve ses kütüphaneleri önemli.Kullandığınız program sadece bir arayüzdür , köprüdür.
    Tamamen kendi düşüncem . Benimle aynı görüşte olan insanlara da rastlayabiliriz tabii..
    Kullandığım programın ismi : FL Studio 10. İmage Line şirketinin programıdır ve 1999 yapımıdır. Kendi sitelerinde yer alan ve hoşuma giden bir sözleri var.
    ' Ömür boyu güncelleme sözü veriyoruz '
    Gerçekten etkileyici değil mi ?
    Böylesine uzak bir geçmişi olan programa ve şirkete güvenmek bence mantıklı . En azından benim için öyle.

Gelelim asıl değinmem gereken konuya.
    Sanal Enstrumanlarımıza...

Kendimi bu konuda öncü görüyorum dersem birçok eleştiriye mağruz kalacağımı adım gibi biliyorum.
    Ama söylemek istediğim bir gerçek var.
    Müzik dediğimiz vazgeçilmez şey , olduğu gibi sanal aleme doğru koşuyor.
    Bunu size örnekleyeceğim. Bütün profosyonellerin kullandığı Native Instruments Kontatk Player. Benim bildiğim son güncellemesi 5.1.0.
    Yaklaşık 12 yıllık bir geçmişi olan sound player ( ses oynatıcısı ).
    Oscarlık filmlerin müzisyenleri Kontakt ' ın tanıtım videosunda öneriyorlar. ' Evet biz Kontatk kullandık ve size de tavsiye ederiz ' şeklinde..
    Benim çevremdeki müzisyen abilerimiz ablalarımız da aynı görüşte. İsim vermek istemiyorum
    Kontatk kullanmam gerektiğini Youtube ' den öğrendim , anladım. Hemen konumuz Youtube ' ye gelmişken söylemeden edemiyeceğim ki : yeni nesil çok şanslı...
    Ben 3-4 yıl önce Youtube ' de ingilizce tutorial videolarından bakarak anlam çıkarmaya çalışıyordum. Şimdi ise en güncel programın bile Türkçe anlatımlı videoları var..
    Ve yeni nesile yapılmış en güzel şeylerden birisi de ses kütüphaneleri. Kimin evinde şuanda her enstrumanı çalabilen %90 ve %100 ' lük bir gerçeklik yakalayabilen orkestrası var ?
    Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki 100 enstruman varsa bende bunların 80'i mevcut. Kabataslak bir terimdi bu. Bilgisayar ortamına dökersek . Şuanda bende sadece Kontatk için ses kütüphanesi..
    1 TB ( 1000 GB ) ' yi geçti. Fiyatlarını ortalama söylemek gerekirse. Senfoniye dayalı yaklaşık 20 GB'lik bir kütüphane size 800 - 1000 liraya patlayabiliyor.
    Ortalama bu fiyat aralığında. Tabiki de dolar ve euro cinsinden satılıyor.
    İhtiyacınız olan iyi bir bilgisayar ve yüksek bir harddisk.

Keman , gitar , piano... Çok güzel enstrumanlar.Bunları çalabilmek gerçekten ayrıcalık ve güzel bir duygudur eminim. Ama ilerki zamanlarda fazla ihtiyaç duyulmayacak bunları çalabilenlere...
    Bunu üzülerek söylüyorum. Şuan tüm ses şirketleri birbiriyle rekabet içinde. Vızır vızır studio kayıtları alıyorlar piyasaya sürmek için.En ince ayrıntı düşünülüyor.Eğer örnek vermem gerekirse...
    Akustik gitarı hepimiz duymuşuzdur , görmüşüzdür. Mühendislerin hazırladığı kütüphane seslerinde gitar telinin gıcırtısı bile mevcut.Kemanlardaki titreşimler vb..

Film ve dizi müzikleri benim bildiğim kadarıyla şu aşamalarda yapılıyor :
    1-) Besteci notalara döker
    2-) Enstruman kayıtları studioda gerçek müzisyenlerle alınır.
    3-) Video player ile mixlenir , videoya oturtulur..

Ama son 10 yılda bunlar yavaş yavaş yok oldu. Olmaya da devam edecek. Gün geçtikçe yeni ses kütüphaneleri çıkacak. Birisi bana müzisyen misin ?sorusunu sorduğu zaman tabiki de ' Hayır ' diyorum.
    Sadece programla birşeyler üretiyorum. 3-4 yıldır programı kullanıyorum ama hiç bir zaman içime sinmedi yaptıklarım. Eğer gerçek müziği arıyorsanız O'nlar metro duraklarında önünde mendil açan Gitaristler,
    Kemancılardır...Onlarla çalışmayı çok istiyorum ama şuan imkanım yok.

Yukarda Native Instruments Kontatk'tan bahsettim. Bir diğer player daha var aslında. Hiç kullanmadığım için anlatmadım. Sadece isim olarak biliyorum. Best Service - Engine 2.
    İsim olarak bu.

Bendeki ses kütüphanelerinin bir çoğunu yazacağım . Şirket olarak araştırırsanız daha çok sonuca ulaşabilirsiniz Youtube ' den. Çoğu Profosyonellerde olmayan kütüphanelerim de mevcut.
    Umarım bu yazıyı okuyanlara birşeyler anlatabilmişimdir.Geleceği görüyorum diye bir iddiam yok tabiki . Teklonojinin nimetleri ve zararları diyebiliriz bu müziksel faciaya .

AudioBro - LA Scoring Strings
    Cinematic Strings - Cinematic Strings 2
    Heavyocity - Damage
    Morphestra Library
    Native Instruments - Action Strings
    Project SAM - Symphobia 2
    CineSamples - Voxos
    Sample Logic - Fanfare
    8Dio Adagio Cello
    Native Instruments - Session Strings Pro
    EthnoWorld 5 Pro
    Alicias Keys Library

Yazmadığım dahası da var..

Çok bilmiş değilim.Beni yanlış tanımanızı istemem. Okey oynamayı bilmem belki ama ben de bunları biliyorum.Biliyorumdan kastım ;izlediklerim. Bana kimse birşey öğretmedi.
    Şimdi benden birşey isteyenlere gıcık oluyorum.Google ve Youtube amca bugünler için var.

Hedefim ise dünyaya gelmiş en büyük 2. Cengizhan olmak

Bir hatam olduysa affola.Bana bu yazıyı yazma imkanı veren Coşkun ÇOKYİĞİT ' e Teşekkürler.

Cengizhan YAVUZERDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM
    Last edited by Cengizhan; 03-13-2013 at 08:38.
    QQ

beceriksiz müzisyen
    Katılım Tarihi
    May 2012
    İletiler
    267
    Thanks
    1

DisLike

0
    müziğin dijitalleşmesi reel çalgılara zarar verecek gibi evet, inşallah öyle olmaz.Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

Yeni
    Katılım Tarihi
    Aug 2012
    İletiler
    55
    Thanks
    0

DisLike

0
    doğru diyorsun Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM
    QQ

Başlığa Ait Etiketler