Results 1 to 4 of 4

Konu: Mix sırasında EQ da kullanılan genel frekans aralıkları nasıl verilir ?

Yeni
    Katılım Tarihi
    Mar 2012
    İletiler
    6
    Thanks
    1

Mix sırasında EQ da kullanılan genel frekans aralıkları nasıl verilir ?

DisLike

0
    Arkadaşlar konu hakkında bir ok araştırma yaptım fakat tam anlamıyla anlayamadım bu yzden bu konuyu ama gereği duydum...

Fl Studio' ya yeni başlayan biriyim ama tablo,ierik,effectler vs.. vbir ok şeye hakimiyetim var bu konuyu amadan nce programa hakimiyet kurmayı basardım.. daha nceleri studio one kullanıyordum benim anlamadığım vocal , gitar , bağlama bu gibi kayıtları altyapıya koydugum zaman ok fazla sırıtır oldu yani canlı kayıtlar ok fazla altyapının zerinde iğ kaldı frekanslara bakıyorum hi birşey anlamadım yani rnek olarak verilen bir frekans ayarlarını yapmaya alıstım fakat bu frekansları EQ ın neresine baktığımda anlayacağım compressorde nereye baktıgım zaman anlayabilirim bunu zemedim. Gitar iin verilen bu frekansları (200 - 240 hz +6 db MF 5khz'de +3db HF) nasıl uygulamam gerekiyo bana bunu video yada resim olarak qsterirsenin ok sevinirim umarım durumumu tam anlamıyla anlatabilmişimdir... AYRICA CANLI ALINAN ENSTRUMANLARDA NE TR EFFECTLER KULLANABİLİRİM GRŞLERİNİZİ BİLDİRİRSENİZ SEVİNİRİM...Diễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAMDiễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAM

2. The Following User Says Thank You to DjCanEris For This Useful Post:

aporleci (09-20-2015)

Yeni
    Katılım Tarihi
    Nov 2012
    İletiler
    8
    Thanks
    0

frekans ayarlama

DisLike

0
    Quote Orijinal Mesaj Sahibi DjCanEris İletiler
    Arkadaşlar konu hakkında bir ok araştırma yaptım fakat tam anlamıyla anlayamadım bu yzden bu konuyu ama gereği duydum...

Fl Studio' ya yeni başlayan biriyim ama tablo,ierik,effectler vs.. vbir ok şeye hakimiyetim var bu konuyu amadan nce programa hakimiyet kurmayı basardım.. daha nceleri studio one kullanıyordum benim anlamadığım vocal , gitar , bağlama bu gibi kayıtları altyapıya koydugum zaman ok fazla sırıtır oldu yani canlı kayıtlar ok fazla altyapının zerinde iğ kaldı frekanslara bakıyorum hi birşey anlamadım yani rnek olarak verilen bir frekans ayarlarını yapmaya alıstım fakat bu frekansları EQ ın neresine baktığımda anlayacağım compressorde nereye baktıgım zaman anlayabilirim bunu zemedim. Gitar iin verilen bu frekansları (200 - 240 hz +6 db MF 5khz'de +3db HF) nasıl uygulamam gerekiyo bana bunu video yada resim olarak qsterirsenin ok sevinirim umarım durumumu tam anlamıyla anlatabilmişimdir... AYRICA CANLI ALINAN ENSTRUMANLARDA NE TR EFFECTLER KULLANABİLİRİM GRŞLERİNİZİ BİLDİRİRSENİZ SEVİNİRİM...
    Arkadaşlar konuyu yeni grdm devamlı byle sorular gndeme geldiği iin biraz deyineyim istedim.Bu konu biraz detaylı amatr kullanıcılar daha fazla alışmalı iyi mzik isteyenler daha ok deneyim kazanmalı.Şimdi syleyeceklerim yaptığınız alt yapı ve sesleri nasıl konumlandıracağınızı anlamanızda yardımcı olması aısından veriyorum inşallah yardımcı olur. aslında var olmayan bir ses kaynağından bilgisayarınızın devrelerinden ıktığı iin sesleri ve mziği boyutlu bir uzayda konumlandırılması sağlanmalıdır. Yani ne demektir bir sesin akustiğini dşnn size gelene kadar bu sese ne etki eder evet şimdiden anlamaya başladınız. arkadaşlar sesi bilgisayarda oluşturup dinlediğinizde ses kulağınızın iinde oluşuyormuşcasına kayıt edilir yani siz sesi bu şekilde kullanırsak tam burnunuzun nnde davul aldırmış oluyoruz. bir oda dşnn ve bu odanın byklğn dşnn odanın en ortasından oturuyorken duvarların size olan uzaklığı aslında sizin eko sınırlarınızı belirler. Enstrmandan bir ses ıktı bu ses size ulaştı ama belli bir mesafeden geldi ( reverb ) ikinci bir sesde duvardan yansıdı geldi eko yaptı bakın 3 boyutlu uzayınızın sınırları belli oldu işte nasıl sağınızda solunuzda ki aletlerin sesleri de iki kulağa eşit gelmiyorsa mziktede ok hafif pan ayarları bize size mzikal anlamda ok byk bir değişiklik getirmesede teknolojisini etkin kullanma adına size frekans genişliğinde byk bir netlik sağlayacaktır.Genelde biri elektro biri akustik gitarı panlayabilirsiniz az bi oranda duyumda farkı grrsnz. Şimdi geldik asıl konuya EQ ve Comp Kullanımı ise seslerin genel frekanslarının belirlenerek KAYDEDİLDİĞİ sesi konumlandırmak istediği yerlerin tam olarak bilinmesi ile yapılabilir. Genel bir tablo vardı hatta bu sitedede paylaşıldı.Frekanslar bunlar ama bunlara nasıl kayıt yapacaz diye işte Copmresrler burda sizin uzayınızın frekansınızın filtresi arkadaşlar kayıt yaparken mesela FL de spektoman gibi yada parametrik EQların panelinden kaydedeceğiniz sesi nce bir dinleyin onun frekansını belirledikten sonra uğraşmayın bile hazır ayarlar zaten belli aralıkları kapatıp amanıza olanak verir. Ekolayzer larda kanal kanal mziğe istediğiniz gerekliği verdikten sonra kaydınızda amatrce bir zevk gelecektir. Ama size bir tavsiye şarkınıza başlarken ya vokal ile bir gitar yada bi entrman net olmasına gerek yok metronomu kayık olmasın yeter bir referans kayıt alın ve paraya o şekilde alttan alttan dinleyerek yapın gereklerden kopmayın... Daha yazacak ok şey var ama siz bana Pm atın ben yazarım şimdilik selam ve saygılarDiễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAMDiễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAM

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jun 2015
    İletiler
    1
    Thanks
    0

DisLike

0
    hocam Mix ve Mastering | Mix ve Mastering adlı sitede bununla ilgili bir yazı vardı ancak şuan bulamadım bi bakın istersenizDiễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAMDiễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAM

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jul 2016
    İletiler
    6
    Thanks
    0

DisLike

0
    Hocam Onu reverb, parametric eq 2 ile dzenleyiniz + stne sound goodzier ekleyiniz.Diễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAMDiễn đàn Sinh Viên ĐẠI NAM

Gnderme İzinleri