Results 1 to 8 of 8

Konu: yeterli ses canlılığı sorunu acil yardım

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jul 2014
    İletiler
    3
    Thanks
    0

yeterli ses canlılığı sorunu acil yardım

DisLike

0
    arkadaşlar yıllardır fl studioyla çalışıyorum ama piyasada dinlediğimiz müziklerin çok çok altında bi ses canlılığı elde ediyorum mix mastering de yaptım ama çözüm bulamadım özellikle kickler deep sesler çok zayıf kalıyo ne yaparsam yapiym bunun sebebi sizce nedir ?? örnek demo aşağıdadır kendime aittir tamamen

Playing: DEMOLANTE.mp3 - picosongDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jun 2014
    İletiler
    21
    Thanks
    0

DisLike

0
    Selam, sorduğun sorunun cevabı aslında çok basit. Yapıyorum dediğin şeylerin çoğunu yapamıyorsun. Sound design-armoni-aranje-mix-mastering konularında kendini baya geliştirmen lazım. Saydığım alanların hepsi ayrı birer majör alan. Tabikide yıllarını, hayatlarını bu işe vermiş insanların kalitesine bir kaç yılda gelmeyi bekleyemezsin. Sırf bu yüzden bir çok ismi duyulmuş sanatçının ghost producer'ları vardır. Yani parçayı başkası aslında yapar ama ben yaptım diye ismini satar. Eğer hızlı bir şekilde iyi parçalarım olsun piyasaya çıkıyım istiyorsan profesyonel bir prodüktöre besteni verir, sonra bir ses mühendisine mix'letir sonrada mastering'ini başka bir mühendise yaptırırsın. Eğer bu seçeneği düşünürsen bana özel mesaj at, seni yönlendiriyim.Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM
    Last edited by G3production; 07-18-2014 at 19:05.

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jul 2014
    İletiler
    3
    Thanks
    0

DisLike

0
    cevap için teşekkürler. bu üretimi ideal bi ses kartı ve ideal bi monitör veya aklıma gelmeyen hayati başka şeyler ile yapsam ses kalitesinde ciddi bir artış olur mu ? ben aslında 1 günde parçayı yazıyorsam 2-3 gün mixer evresi sürüyor ama yine de piyasada edm yapanlara bakıyorum çok daha kaliteli bi ses duyuyorum. tek etken mix mastering armoni ve ses dizaynı mıdır yoksa maddi etkenler de ciddi rol oynar mı sizce ?Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jun 2014
    İletiler
    21
    Thanks
    0

DisLike

0
    Maddi etkenler tabikide çok ciddi rol oynar. Saydığım mix-mastering-ses dizaynını daha kaliteli yapmana yarar. Fakat asıl etken bilgidir. Eğer düzgün duyabildiğin 20 hz den 20 khz'e monitorlerin , akustiği iyi bir odan ve yeterli işlemi yapabileceğin bilgisayarın varsa aslında bilgin dahilinde yapamayacağın şey yok. Tabikide analog comp. lar synthler masalar sound'u çok daha farklı bir seviyeye çıkarır ama bilgin varsa zaten bir çok sound'u cıkartırsın. Örnek skrillex ilk albümünü laptop- kulaklıkla yapmış ama o albümü yapana kadar bir çok grup da çalmış bir çok studioda çalışmış ve büyük bir bilgi birikimine sahipti. Bunuda anca yıllarca günde en az 4-5 saat çalışarak (tabi bu adamlar en az 7-8 saat'ini günde müzik ile geçiren insanlar) elde edebilirsin.

Mesela ben 8 senedir müzik yapıyorum. Şimdiye kadar 3 farklı studioda asistanlık yaptım. 1 tanede studio'ya ortak oldum. Bir çok arebeskten tut classic müziğe kadar bir çok müzik tarzında mühendislik ve aranjörlük yaptım, daha yeni yeni yaptığım müziğin bir seviyeye geldiğini görebiliyorum. Bu seviyeye bile günde en az bilgisayar başında 5-6 saat müzik yaparak eğitim için de en az 2-3 saat ayırarak geldim. Yani söylemek istediğim asıl yatırımı bilgiye, tecrübeye yatır.

Bu kadar baştan başlıyorsan herşeye balıklama atlama. Armoni-ses dizaynı-mix konularına odaklan. Bırak mastering'i hatta mix'i de işinde iyi birine teslim et. O insanın yaptığı ekipman-yatırım'ı yapmadan yaptığın müzik o kalitede yapılsın hem o sana zaten kötü olan yerlerde yardımcı olur, parçanın çıktığı zaman heryerde güzel duyulacağını garantilemiş olursun. Kendini iyice geliştirdikten sonrada kendin herşeyi yapmaya başlarsın.

Ekipman konusundada en az 5000 tl lik bir bütçe ayırmazsan doğru düzgün duyabildiğin bir çalışma ortamın olmaz. Doğru düzgün bir bütçe ayarlayıp ondan sonra ekipman alımı yap.Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

5. The Following User Says Thank You to G3production For This Useful Post:

Yakuza (07-19-2014)

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jul 2014
    İletiler
    3
    Thanks
    0

DisLike

0
    tekrar teşekkür ederim yordum biraz kusura bakmayın da giriş aşamasında bi home studio için neler gereklidir sizce aktif monitörden başka ? ve ilk alınması gereken şey aktif monitör müdür ? 1000 tl civarındakiler ne gibi bi randıman sağlayabilir sizce çok kısa bikaç aşama şeklinde alabilirmiyim fazla yormadan Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

7. The Following User Says Thank You to efeloji For This Useful Post:

Yakuza (07-19-2014)

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jun 2014
    İletiler
    21
    Thanks
    0

DisLike

0
    Ben sana söyleyeyim. En azından 4000 tl ayırman gerek doğru düzgün duyabilmen için. 1000 tl gibi bir bütçeyle hiçbir şekilde verim alabileceğin bir sistemin olmaz. 200 tl ye 2+1 al para biriktirene kadar daha iyi bir çözüm, en azından paranı sokağa atmamış olursun. Pro olarak yapmak istediğini düşündüğün zaman ise bu işe para yatır.

Zamanı geldiğinde kayıt almadığını farz ediyorum, 1500 2000 liraya ikinci el mytek-bechmark dac , 1000-1500 liraya yine 2. el orta düzey bir monitor , 500 tl ye diy akustik düzenleme yaparsın panellerle. Bence ama monitöre fazladan ne kadar daha para ayırabilirsen okadar daha iyi bir duyumun olur. yani 2000-2500 liraya dac ve akustik, monitor olarak da en az 1000-1500 fakat bence onada 2500-3000 ayırman gerek.

Biliyorum aradığın cevap bunlar değil fakat bunlar gerçek. 1000 liraya alıcağın ses kartı monitör'ün aslında 2+1 kalitesinden çok büyük bir farkı olmayacaktır. Aslında 2+1 i daha bile çok sevebilirsin full range olduğu için Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

9. The Following User Says Thank You to G3production For This Useful Post:

Yakuza (07-19-2014)

Yeni
    Katılım Tarihi
    Apr 2014
    İletiler
    76
    Thanks
    50

DisLike

0
    Quote Orijinal Mesaj Sahibi G3production İletiler
    Ben sana söyleyeyim. En azından 4000 tl ayırman gerek doğru düzgün duyabilmen için. 1000 tl gibi bir bütçeyle hiçbir şekilde verim alabileceğin bir sistemin olmaz. 200 tl ye 2+1 al para biriktirene kadar daha iyi bir çözüm, en azından paranı sokağa atmamış olursun. Pro olarak yapmak istediğini düşündüğün zaman ise bu işe para yatır.

Zamanı geldiğinde kayıt almadığını farz ediyorum, 1500 2000 liraya ikinci el mytek-bechmark dac , 1000-1500 liraya yine 2. el orta düzey bir monitor , 500 tl ye diy akustik düzenleme yaparsın panellerle. Bence ama monitöre fazladan ne kadar daha para ayırabilirsen okadar daha iyi bir duyumun olur. yani 2000-2500 liraya dac ve akustik, monitor olarak da en az 1000-1500 fakat bence onada 2500-3000 ayırman gerek.

Biliyorum aradığın cevap bunlar değil fakat bunlar gerçek. 1000 liraya alıcağın ses kartı monitör'ün aslında 2+1 kalitesinden çok büyük bir farkı olmayacaktır. Aslında 2+1 i daha bile çok sevebilirsin full range olduğu için
    Hocam yazınızı okudum bu işde yeni olanlara iyi tecrübe olacak şekilde özetlemişsiniz teşekkürler. bazı arkadaşlar ses sistem ile parça yapıp releases ediyor piyasa sürüyor olabiliyor mu ? böyle bişey fl studio'da bir parça yapıp normal hazır şartlarda bunu mix mastering bilindik şekilde yapıp kafadan releases olabiliyor mu ?

ayrıca yazıda 2+1'den bahsetmişsiniz ses sistemi olarak mı kast ettiniz ?Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jun 2014
    İletiler
    21
    Thanks
    0

DisLike

0
    Evet ses sistemi olarak bahsettim. Yanlız sormak istediğini anlamadım.Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM

Başlığa Ait Etiketler

Gönderme İzinleri