Results 1 to 1 of 1

Konu: Müzik Türü/Tarzı Nasıl Bulunur? CEVAP

Yeni
    Katılım Tarihi
    Jul 2014
    İletiler
    21
    Thanks
    0

Post Müzik Türü/Tarzı Nasıl Bulunur? CEVAP

DisLike

0
    (Başlık soru şeklinde gibi gözükebilir fakat arama motorlarında böyle daha çok aranır diye yaptım ,) )

Eminim bu dertten yakınan birçok arkadaşımız vardır.Hani bir müzik dinlersiniz de onu çok beğenirsiniz.

O dinlediğiniz müziğin benzerlerini ararsınız ya…

Nasıl bulunur peki beğendiğiniz bir müziğin benzeri/alternatifi?

Tabii ki dinlediğiniz müziğin türünü bilerek…
    Şimdi konuyu biraz daha örnekleyerek açıklamak gerekirse şu şekilde bir örnek anlamanıza yardımcı olacaktır:

Youtube’de takılıyorsun,bir müzik dinliyorsun ve bayılıyorsun.
    Defalarca dinliyorsun taa ki bıkana kadar.Ee sonra? Bu kadar mıymış? Bıkınca biter mi? Tabii ki hayır.

Çünkü bir insanın kişiliği dinlediği müzikle paraleldir.

Sizin o çok beğendiğiniz müzik aslında kulağınıza hoş geldiğinden değil.
    Sizin bilinçaltınızı ve sizin duygularınızı anlattığı için beğendiniz.
    Bu kadar felsefeden sonra o beğendiğiniz müziği,yani kişiliğinizi bulmanın yöntemlerine bakalım.( )

•Şunu söylemekte fayda var azda olsa müzik kültürünüzün olması gereklidir.En basitinden pop’la rock’ı birbirine karışmamanız lazım.
    Bir diğer unsur müziğin temposu.Örnek vermek gerekirse pop müzikleri 80-120bpm arasındadır.Electro 90-130bpm,dubstep 140-145bpm.Şimdi bpm nedir diye soracaksınız?

Her zaman basit anlatımdan yana olduğum için şöyle diyeyim.Bpm müziğin hızıdır.Müziğin saniyedeki vuruş sayısıdır.Bunun oranı 1/60 hz’dir.Bu da şu demek oluyor.Bir dubstep müziği 140 bpm ise 140/60=2,33 civarı.Yani dubstep müzikleri 1 saniyede yaklaşık 2,5 kere vuruyor.Zaten dubstep’in ne kadar hızlı bir müzik tarzı olduğunu hepimiz biliriz Anlayacağınız müziğin temposunu az çok kestirirseniz,o müzik hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Big Beat: 110 – 136*Breakbeat: 100 – 120*Country: 104 – 132*Dance: 110 – 135k*

Disco: (88)100 -30(143)*Drum’n’Bass: 145 – 170*Electro: 90 – 130*Funk: 76 – 108*Hip Hop: 80 – 130

House: 110 – 128*J-Pop: 150 – 190*R & B: 70 – 110*Pop: 80 – 120*Reggae: 65 – 80*Techno: 130 – 140

Trance: 130 – 145*Dubstep: 140 – 145
    •Fakat temposunu bilsek bile herzaman bu teknik işe yaramayabilir.Yukarıdaki listeden de görüyorsunuz.Bazı müzik türlerinin tempoları birbiriyle aynı olabiliyor.
    Bu durumda ise müzikte kullanılan enstrümanların ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.Ufak bir örnek vereyim:
    Mesela bir monster bass’ı dubstep’te duyabilirsiniz ama aynı bası reggae’de duymanız neredeyse imkansızdır.Tamamen imkansızdır demiyorum çünkü müzikler manipule edilebiliyor.Bu şu demek oluyor Pop şarkısının drop kısmında bir anda EDM girebiliyor.Ama bu onun EDM olduğunu göstermez sadece bir kısmı manipüle edilmiştir ki bu zamanların türk pop şarkılarında bile moda oldu (american of games)

•3. yöntemimizde müziklerin vuruş ölçüleridir.Yani bir dutch house dinlerseniz (DJ Bl3nd) vuruşların kısa olduğunu söyleyebilirim.Hatta minimal dinleyeniniz varmı dır bilmiyorum vuruşlar çok çok kısadır.
    Bu da bir diğer yöntemdi.Bu yöntemler sizin rehberiniz olacaktır.Bundan sonra bir müzik dinlediğinizde müziğin 3 özelliğine bakın= “TEMPO”,”KULLANILAN ENSTRUMAN TURLERI”,”VURUŞ ÖLÇÜLERİ”

Bu özellik zamanla,farklı farklı müzikleri dinleyerek oturacaktır emin olun Daha sonrasında ise benim gibi müzik kültürünüzle millete hava atabilirsiniz:

DJ Snake -Turn down for what / kafede çalar…

Arkadaş:Olm bu DJ Snake ne güzel müzik yapmış.Baksana dubstep’in *.koymuş.

Ben: Dubstep? Trap lan bu gerizekalı!

Arkadaş:?!?! ne rap?

Benim bildiklerim ve uyguladıklarım bu kadar.Bunun dışında herhangi bir yazılım olmadığı kanaatindeyim.
    Çünkü müziği bir insan gibi dinleyip yorumlaması lazım ve buda internet teknolojilerinde "Anlamsal Ağ"(semantic web) adını alıyor.
    Şuan yanılmıyorsam web 2.0 kullanıyoruz ve gelecek nesilde belki böyle bir yazılım yapılabilir.
    Bunun dışında bilgiler eksik veya yanlış olabilir tamamen kendi düşüncelerimdir gerekli yerleri bildirirseniz düzeltirim.

Diá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAMDiá»…n đàn Sinh Viên ÄẠI NAM
    Last edited by terzi312; 07-07-2014 at 02:51.

2. The Following User Says Thank You to terzi312 For This Useful Post:

Yakuza (07-23-2014)

Gönderme İzinleri